Ułożenie palców na klawiaturze

Zanim zaczniemy ćwiczenia warto trochę poczytać i zapoznać się z teorią :) Pisanie bezwzrokowe wymaga nauczenia się odpowiedniego układu palców na klawiaturze. Istotne kwestie, jakie należy wziąć pod uwagę to:

  • początkowe ułożenie rąk
  • jakimi palcami naciskać klawisze
  • powracanie do pozycji początkowej

1. Początkowe ułożenie rąk

Przed przystąpieniem do pisania powinniśmy ułożyć ręce na klawiaturze w odpowiedni sposób. Palce wskazujące lewej i prawej dłoni początkowo należy trzymać na klawiszach F i J. Na większości klawiatur na tych klawiszach znajdują się małe wypustki. Dzięki nim możemy ułożyć ręce w prawidłowej pozycji nie patrząc na klawiaturę. Jest to bardzo przydatne, np. w nocy, jeśli klawiatura nie jest wyposażona w podświetlenie. Pozostałe palce powinny znaleźć się na klawiszach sąsiadujących z F i J. Dla lewej dłoni: D (środkowy), S (serdeczny) i A (mały). Dla prawej dłoni: K (środkowy), L (serdeczny) i ; (mały).

2. Jakimi palcami naciskać klawisze?

Do każdego klawisza przypisany jest określony palec. Zobacz ilustrację poniżej, aby to sprawdzić. Nie musisz od razu zapamiętywać całego układu. Podczas ćwiczeń na klawiatur.pl jest możliwość włączenia podpowiedzi: gdzie znajduje się dany klawisz na klawiaturze i którym palcem go nacisnąć. Z czasem nasze ręce "zapamiętają" prawidłowe ułożenie i klawisze będziemy naciskać automatycznie. Im więcej czasu poświęcisz na naukę podstaw, tym szybciej się tego nauczysz. Kiedy to się uda, ćwiczenia nie będą ci już potrzebne. Każdy kolejny tekst, który będziesz mieć do napisania, będzie jednocześnie twoim ćwiczeniem, a jak wiadomo: praktyka czyni mistrza :)

Klawisze z dolnego poziomu, w zależności od klawiatury, mogą się nieco różnić. Dlatego dany klawisz możesz naciskać innym palcem, jeśli tak ci będzie wygodniej. Przykładowo, jeśli prawy Ctrl jest umieszczony pod klawiszem kropki, to lepiej będzie używać prawego palca serdecznego. W podpowiedziach ćwiczeń na klawiatur.pl sugerowany palec dla spacji to lewy kciuk. Jednak można ją naciskać również prawym kciukiem.

Układ palców na klawiaturze

3. Powracanie do pozycji początkowej

Ostatnią ważną rzeczą podczas nauki podstaw jest powracanie do pozycji startowej po każdym naciśniętym klawiszu. Choć początkowo może wydawać się to nieistotne, jest to potrzebne, abyśmy utrwalili sobie ruch w stronę danego klawisza (tzw. pamięć mięśniowa). Kiedy to opanujemy i dobrze orientujemy się, jak naciskać wszystkie klawisze, czas na fazę drugą.

W celu zwiększenia szybkości pisania, staramy się, aby jakiś palec zostawał w pozycji początkowej, a pozostałe naciskały kolejne klawisze. Pozostawianie jednego palca w pozycji początkowej pozwoli nam na łatwą orientację. A kiedy więcej palców "wędruje" w kierunku następnych klawiszy - zwiększamy szybkość pisania. Nadal należy pamiętać o powracaniu do startowego ułożenia rąk na klawiaturze.

W ostatniej fazie nauki nie musimy już zastanawiać się nad ruchami palców. Wyrobiliśmy w sobie nawyk szybkiego, bezwzrokowego pisania :) Nasze ręce "wiedzą", gdzie znajdują się dane klawisze i automatycznie je naciskają.